Seksuolog Wrocław

Smutek i lęk – jak sobie z nimi radzić

Gdy chmury przykrywają niebo, a dni kurczą się niemiłosiernie, niektórzy z nas zauważają, że coraz mniej rzeczy sprawia im radość. Są obojętni na wszystko, przygnębienie i ciągłe, pesymistyczne myśli przeszkadzają cieszyć się życiem. W końcu brakuje im sił by wstać z łóżka w ciemny i zimny poranek. Depresja jest poważnym problemem, który objawia się głównie zdecydowanym i trwałym obniżeniem samopoczucia.

Innymi charakterystycznymi przejawami choroby są: lęk, drażliwość, poczucie zmęczenia. Przy podejrzeniu depresji należy skorzystać z pomocy lekarza psychoterapeuty (Zdobądź więcej info), który na podstawie wywiadu oraz badania zadecyduje czy konieczna jest konsultacja psychiatryczna. Psychoterapeuta pomoże ”oswoić” chorobę i nauczyć jak z nią żyć, zwłaszcza osobom przywykłym do ciągłej aktywności – sprawdź koniecznie.

Swój czas i całą uwagę skieruje tylko na nas. Dzięki terapii , uzyskamy nową wiedzę, zrozumiemy swoje możliwości, motywy działań, znajdziemy drogę własnego rozwoju, nauczymy się nawiązywać i utrzymywać właściwe relacje z otoczeniem. Psychoterapeuta pomoże nam poradzić sobie z trudnościami i zlikwiduje utrudniające życie objawy.

W związku z tym, że najbardziej prawdopodobną przyczyną powstawania depresji zimową porą jest niedomiar światła słonecznego docierającego do nas w okresie jesienno-zimowym, głównym sposobem leczenia tego schorzenia jest wspomniana fototerapia. Dostrzeżono, iż dawka sztucznego światła efektywnie wpływa na wydzielanie hormonów i przekaźników mózgowych. Leczenie światłem można łączyć z lekami przeciwdepresyjnymi. Mają one zwalczać depresję i złe nastroje. Większość antydepresantów jest sprzedawana na receptę, wyjątek stanowią preparaty ziołowe, np. wyciąg z dziurawca, przyjmowany tylko po wizycie w gabinecie lekarskim.

Wskazane dla pacjentów są też zimowe wyjazdy do ciepłych krajów. W radzeniu sobie z sezonową depresją, pomocne może być unikanie trudnych sytuacji, oraz jak największy odpoczynek w tym trudnym czasie. Warto również częściej wychodzić jak najczęściej na spacery oraz otaczać się życzliwymi ludźmi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *