opiekun medyczny

Jak zostać opiekunką do osoby starszej?

Jeśli jesteś altruistą i lubisz pomagać innym spróbuj swoich sił w pracy o charakterze opiekunki osób starszych lub opiekuna medycznego. Zobacz, jakie kwalifikacje są wymagane od kandydata na to stanowisko?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga posiadania określonych kwalifikacji do wykonywania tego zawodu. Wymagania są uzależnione od oczekiwań różnych pracodawców. Firmy poszukujące osób do opieki nad chorym w domu zwracają uwagę na pracowników posiadających wykształcenie pielęgniarskie lub bez kwalifikacji, ale z doświadczeniem. Wykształcenie zawodowe nie jest niezbędne ale czasami okazje się dodatkowym atutem np. pedagogika czy fizjoterapia.

Specjalistyczne usługi opiekuńcze

 

Bardzo pomocne okazują się ukończone szkolenia i kursy takie tak kurs udzielania pomocy. Czasami kandydat do pracy na tym stanowisku musi posiadać prawo jazdy kategorii B. W przypadku poszukiwania opiekuna medycznego za granicą wymagana jest biegła znajomość języka obcego. Jeśli kandydat chciałby pracować w ośrodku publicznym, wówczas powinien posiadać wykształcenie zawodowe. Wystarczy 2-letnia szkoła policealna na kierunku opieka środowiska lub opieka osób starszych. Teoretyczne zajęcia są wtedy uzupełnione praktykami w placówkach, zajmujących się opieką seniora. Poza tym kandydat musi charakteryzować się pełną dyspozycyjnością i możliwością wykonywania swoich obowiązków 24 godziny na dobę. Pracownik powinien być życzliwy, cechować się wysoką kulturą osobistą i być odpowiedzialny.

Opieka nad chorym w domu

Sprawowanie opieki nad seniorem polega na pomocy przy wykonywaniu podstawowych czynności domowych takich jak pomaganie przy ubieraniu się i rozbieraniu, pomoc w utrzymaniu higieny, przygotowanie i podawanie posiłków, podawanie leków, bieżące zakupy, sprzątanie. Opiekun medyczny powinien rozmawiać z osobą starszą i proponować jej różne formy relaksu i spędzania czasu wolnego, np. wspólne oglądanie zdjęć, śpiewanie ulubionych piosenek, wspólne porządki w szafie itp. Opiekun nie powinien całkowicie wyręczać chorego, tylko asystować przy wykonywaniu różnych czynności. Samodzielne wykonywanie domowych obowiązków przez osobę starszą jest formą rehabilitacji, nawet jeśli zajmują one dużo czasu.

 

Szukam opiekunki do osoby starszej

Jeśli szukasz opiekunki do osoby starszej, dużo ofert pracy znajdziesz w internecie. Wystarczy wpisać usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze. Z pewnością znajdziesz dużo ofert pracy np. Honorata Usługi Opiekuńcze. Często współpraca przyjmuje formę długoterminowej opieki.

One comment

  • Katarzyna.

    Witam , mam 37 lat i od 3 lat regularnie wyjeżdżam do Niemiec jako opiekunka do starszego mężczyzny który sam nie daję sobie rady z codziennością .
    Jeżeli miałabym komuś polecić tego typu pracę to zrobiłabym to bez wahania. Po pierwsze sam cel pomocy ludziom którzy nie są w stanie sami o siebie zadbać . A po możliwość zarobienia na prawdę dobrych pieniędzy.
    Nie jest to praca dla każdego lecz jeżeli uważasz że się nadajesz nie zwlekaj ze znalezieniem pracy właśnie jako Opiekun/Opiekunka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *